Golaal! Dve tehnologiji tekmujeta v smiselnih nogometnih ciljih

V 39. minuti nogometne tekme svetovnega pokala leta 2010 je Anglež Frank Lampard žogo poslal v gol Nemčije. Žoga je zadela v prečko golske mreže, se odbila do tal in nazaj do prečke, preden jo je nemški vratar zgrešil. Uradniki so ga označili za brez zadetka, saj žoga ni povsem prestopila bele ciljne črte na igrišču, ki poteka vzporedno s prečko. A je imel. Predvajanje video posnetka je jasno pokazalo, da je strel Lamparda, preden se je odbil nazaj, zadel skoraj tretjino metra znotraj ciljne črte. A klic je bil dokončen in Nemci so imeli žogo. Anglija je to tekmo izgubila in izpadla iz svetovnega pokala.

Sorodne vsebine

• Zakaj so pomembni smešni, padajoči, nogometni igralci robotov

Lampardov cilj - to - ni bil takoj ponovno razpravljati o razpravi, ki že leta kroži v nogometu. Ali bi šport moral namestiti tehnologijo ciljne črte - senzorje, ki bi sodnikom natančno povedali, kdaj je žoga prešla to ključno belo črto? Mnogi vidijo tekmo med Anglijo in Nemčijo kot primeren primer, zakaj nogomet potrebuje tehnologijo. Toda že dolgo je bil odbor Mednarodne nogometne zveze (IFAB), ki nadzira mednarodna nogometna pravila, hladen do ideje, da bi v igro dodali kakršno koli tehnologijo. Namesto tega so uvedli dva nova sodnika za ogled ciljne črte.

Ker pa toliko igralcev lebdi blizu, pa tisti dodatni prikazi ne morejo vedno videti jasno. Primer je bil še en zgrešeni klic na letošnjem Euro pokalu, ki je uporabljal sistem petih sodnikov. V 62. letu minut odločilne tekme je ukrajinski napadalec Marco Devic sprožil žogo, ki se je odbila od angleškega vratarja in proti golski črti, preden jo je angleški branilec odbil. Gol sodnika ga je označil za brez zadetka, vendar je v ponovitvah pokazal, da je žoga prešla črto. Cilj bi Ukrajino postavili celo z Anglijo 1-1, a brez nje so izgubili z 1: 0 in bili izločeni s turnirja. Nato je Sepp Blatter, predsednik upravnega organa športa, FIFA (Fédération Internationale de Football Association), tvitnil: "Po sinočnjem dvoboju GLT [tehnologija ciljne črte] ni več alternativa, ampak nuja."

Pred Euro pokalom se je IFAB premislil in dal zeleno luč za preizkus senzorjev ciljne črte dveh od desetih konkurenčnih podjetij: GoalRef in Hawkeye. V začetku julija je IFAB odobril obe tehnologiji, čeprav bosta ostali neobvezna. FIFA je dejala, da bo leta 2014 v Braziliji uporabila tehnologijo ciljne črte za prihodnje tekme, vključno z naslednjim svetovnim prvenstvom.

Obe podjetji imata precej različne pristope. Sistem Hawkeye - o številnih podrobnostih, ki so v zavojih do konca tega kroga testiranja - temelji na isti tehnologiji, kot ste jo lahko videli na vrhunskih teniških tekmah. Niz kamer, nameščenih okoli nogometnega igrišča, bo gledal žogo in izračunaval njen položaj v zraku, da bi ugotovil, ali je popolnoma prečkal ravnino cilja. Če je sodnikov klic na igrišče sporen, si lahko uradniki ogledajo Hawkeye-jevo ponovitev - enako kot teniški uradniki in navijači zdaj lahko natančno vidijo, ali je žoga pristala znotraj, na črti ali zunaj nje.

GoalRef uporablja popolnoma drugačen sistem. Ni kamer in nobenega visoko zmogljivega računalnika, ki bi krčil video. Namesto tega se GoalRef opira na magnetno polje nizke ravni, ki sega do odpiranja cilja. Žice znotraj ciljnih stebrov generirajo polje, žice znotraj žoge pa to polje motijo, ko žoga popolnoma preide skozi odprtino. Sistem nato opozori sodnike, da je bila črta prečkana.

Žice v kroglici so majhne in dovolj robustne, da lahko 90 minut preživijo udarce, ki jih brcajo, in tehtajo tako malo, da žoga GoalRef ni mogoče razlikovati od običajne. "Če ne veste, da gre za posebno kroglico, se ne morete odločiti, ali je običajna ali ena s posebno tehnologijo, " pravi Rene Duenkler, znanstvenik podjetja GoalRef. Žogo je odobrila celo FIFA za uporabo v igrah.

Razlika med tema dvema tehnologijama je, da je ena zasnovana na kamerah, druga pa ne. In ta razlika bi lahko bila odločilni dejavnik. Za razliko od tenisa, kjer skoraj nikoli nobena stvar ali oseba ne ovira vidnega polja med kamerami in žogo, nogomet predstavlja edinstvene izzive - zlasti med prostimi udarci in udarci v kot. V takih situacijah je lahko 10 igralcev blizu cilja, kar otežuje kamero, da nedvoumno snemajo, ko žoga preide črto. Hawkeye ni želel komentirati svoje tehnologije, saj je še vedno v fazi testiranja, vendar spletna stran podjetja ugotavlja, da se ukvarja z načinom, kako odpraviti težavo z uporabo več kotov kamere.

Vsi niso navdušeni nad tehnologijo ciljne črte. Michel Platini, vodja Evropske zveze evropskih nogometnih zvez (UEFA), je skrbel, da bi uvedba te tehnologije začela drseče pobočje v smeri več vdorov v igro, zato je bil odločno nasprotovan tej tehnologiji. Tudi če UEFA ni na krovu, je FIFA, naslednja mednarodna nogometna etapa pa bo imela novo podporo - tehnologijo, ki bo pomagala uveljaviti črto med zmagovalci in poraženci.

Ta funkcija je vljudna podjetju Scientific American, našemu vsebinskemu partnerju in vam ponuja vse, kar boste želeli vedeti o poletnih olimpijskih igrah, in je del zmage v poročilu o olimpijadi.